Смоли
Съществуват много различни смоли, използвани за различни цели в индустрията - за заливане на подови настилки, за лепене на продукти, за ламиниране на композитни материали, за декоративни отливки и много други.
Нашата гама от смоли съдържа богат избор от полиестерни смоли, епоксидни смоли и полиуретанови смоли.
Видове смоли
Тук сме сортирали различните видове смоли според тяхното приложение за ваше улеснение при избора си.
Полиестерни смоли
Полиестерните смоли обичайно са ускорени, тоест е необходимо единствено да се добави втвърдител. Всички полиестерни продукти се смесват с втвърдител, наречен MEKP (Methyl Ethyl Ketone Peroxide). Стандартно се добавят между 1% и 3% към количеството смола (лятото 1%, зимата 3%), като по този начин може да увеличавате и намалявате отвореното време за работа.
Както полиестерните смоли, така и полиестерният гелкоут се смесват с MEKP втвърдител, той е универсален за двата продукта.
Полиестерните смоли са основно предназначени за ламиниране на фибростъкло. При работа с карбонови платове, кевлар и други тъкани с по-високи якостни параметри се препоръчва използването на епоксидна смола.
полиестерни смоли за ламинация на композитни материали
полиестерни смоли за изработка на матрици
полиестерни смоли за отливки
пигменти за полиестерни смоли и гелкоут
Епоксидни смоли
Епоксидните смоли са с по-високи якостни характеристики и се използват основно за ламиниране на карбонови тъкани, арамид(кевлар), фибростъкло и други. Предпочитани са поради своята прозрачност и твърдост. Обичайно всяка епоксидна смола си има собствен втвърдител, който варира между 25% и 50% съотношение на смесване. Всеки вид втвърдител е с фиксирано отворено време, като някои смоли е необходимо да бъдат загряти с температура между 50 и 80 градуса за да се повишат тяхните физични параметри и температуроустойчивост. Епоксидни смоли също могат да бъдат за отливане на плотове от дърво, като при тях втвърдителя е бавен (2 до 3 дни), като така се гарантира бавното повишение на температурата и се предотвратява напукване на изделието.
Според своята гъстота смолите могат да бъдат и за инфузия (вливане), тъй като са по-рядки и вливането става по-плавно и омокря композитните материали по-добре. Има и високотемпературни смоли, които се изполват в изделия, където се развива по-висока температура.
епоксидни смоли за ламинация на композитни материали
епоксидни смоли за отливки
Пълен списък с всички видове смоли
Нашето портфолио от смоли се разширява постоянно, като предстоят да бъдат включени полиуретанови смоли, винил-естерни смоли и много други видове.