Този процес, наричан още вливане, е един от най-сложните, но същевременно гарантиращ сполучливи изделия от матрица. Създадени са специални консумативи и смоли за инфузия, отличаващи се със изключителни качества. Всеки един от компонентите е важно да бъде специално създаден за инфузия. Смолата трябва да бъде с нисък вискозитет (рядка) и с бавен втвърдител, за да се влива навсякъде в ламината между слоевете. Мрежата за инфузия трябва да бъде гъвкава, за да не цепи найлона.
При инфузията подредбата на елементите трябва да бъде такава:
- Необходими инструменти са четка, ножици, везна и ръкавици и маска. Преди да започнете работа се уверете, че температурата в помещението ви е над 15-20 градуса (стайна). Под тази температура за смолите е трудно да втвърдят и не получават необходимата консистенция за ламиниране.
СТЪПКА 1: ПОДГОТОВКА
След като разполагате с матрица на детайла (прочетете статия "Производство на матрици от модел), може да започнете да подготвяте матрицата. Започваме с отделителя, който може да бъде еднократен (PVA), или многократен - вакса или течен солвентен. Ако ще произвеждате повече от едно изделие от тази матрица е логично да използвате вакса или течен солвентен. Инструкции за полагането на тези отделители ще намерите в описанието на самите продукти. Не полагайте отделител чак до ръба на матрицата - оставете си няколко сантиметра да залепите вакуум лента по ръба.
След като намажете отделителя изчаквате да изсъхне. През това време подготвяте необходимите материали. Може още сега да залепите вакуум лента по ръба на матрицата. Важно е да не поставяте вакуум лента върху отделител - възможно е от там да изпусне вакуума.
СТЪПКА 2: ПОЛАГАНЕ НА ГЕЛКОУТ (опционално)
В случай, че произвеждате карбоново изделие не е необходим полиестерен гелкоут, тъй като той не е съвместим с епоксидната смола. При фибростъклени (стъклопластови) изделия е препоръчителен, тъй като заравнява и придава гладкост на изделието и го оцветява в желан от вас цвят.
След като отделителя е положен може да смесите гелкоута, който е специален за изделия - може да бъде прозрачен за да се виждат тъканите (карбон например), или предварително оцветен - бял, черен и т.н. Той е различен от гелкоута за матрици. Ако гела е полиестерен се смесва по стандартния начин за полиестери - с MEKP втвърдител около 2%. Полагате гела с четка или ако е по-течен - с пистолет. След изсъхване (около 2 часа) сте готови да налагате тъканите и консумативите.
СТЪПКА 3: ПОЛАГАНЕ НА КОМПОЗИТИ И КОНСУМАТИВИ
Налагате карбоновият плат (или фибростъкло) по матрицата, след което редите консумативите по горепосочената схема, или именно:
1. Композит - карбон/фибростъкло/кевлар или др.
4. Вакуум конектори и Спирален маркуч
Белещата тъкан служи за залепване към карбона, която после да обелите и да остане грапав финиш. Мрежата за инфузия поставяте върху белещата тъкан.
Тук идва момента в който ще обкрайчите цялата повърхност със спирални маркучи. Поставяте два гумени конектора - един за вход и един за изход на смолата. С хартиено тиксо фиксирате конектора върху спиралния маркуч, който свързва двата конектора по двата края на матрицата, а не директно през средата. След полагане на маркучите може да положите вакуум найлона. Залепвате го изключително плътно и без намачквания към вакуум лентата. Тази стъпка е от голямо значение да не изпусне вакуума след като инфузирате.
С ножица продупчвате конекторите и поставяте прозрачните маркучи в конекторите през найлона. Изолирате около дупката с още малко вакуум лента и сте готови да инфузирате. Важно е да се уверите, че сте натиснали отвсякъде вакуум лентата и найлона никъде не е пробит, така ще си гарантирате да не попадне въздух в изделието.
СТЪПКА 4: ИНФУЗИЯ
ВАЖНО: Вакуум помпата се намира на изхода на инфузията - там, откъдето ще излезе излишната смола. Почти задължително е преди вакуум помпата да имате контейнер за поемане на излишната смола, иначе ще напълните директно помпата със смола. На входа на инфузията поставяте забърканата смола, а не помпата. Идеята е да издърпате въздуха и смолата през изделието.
След вакумиране и инфузиране затваряте маркучите със силни щипки и изчаквате смолата да втвърди според спецификациите си. ВАЖНО: Изключете вакуум помпата! Не я оставяйте включена за дълго време - тя ще ви служи само за вакумиране. След като приключи инфузията затворете вакума с щипки или по друг начин.
Повечето смоли за инфузия (особено епоксидните) се нуждаят от термична обработка, или иначе казано "печене". Препоръчваме да се загрее цялото вакумирано изделие до 40-60 градуса при възможност поне за около 2 часа. Ако не разполагате с печка е достатъчно да доближите отоплителен уред - лампа, печка или друг. След загряване препоръчваме да оставите изделието под вакуум до следващият ден.
СТЪПКА 5: РАЗОПАКОВАНЕ
След втвърдяване (обичайно 24 часа) сте готови да отворите пакета. Разопаковате найлона и отделяте втвърдения композит от матрицата.
Изчиствате старателно изделието от отделител. Посредством дремел (малък шлайф) зачиствате острите ръбове и изделието е готово.
Тази статия все още няма коментари