Обличане на изделия с карбонов плат и смоли (skinning)
Тази технология е най-често прилагана от ентусиасти, които търсят по-скоро външен вид, отколкото лекота. Това е най-често срещаната практика когато се изисква истински карбонов плат, но не е задължително детайла да бъде конструктивно лек. Независимо дали ще са лакирани в гланц или мат лак, карбоновите детайли винаги изглеждат невероятно.
- Необходими инструменти са четка/валяк, ръкавици и маска. Преди да започнете работа се уверете, че температурата в помещението ви е над 15-20 градуса (стайна). Под тази температура за смолите е трудно да втвърдят и не получават необходимата консистенция за ламиниране.
НЕОБХОДИМИ МАТЕРИАЛИ:
СТЪПКА 1: ПОДГОТОВКА
Преди да започнете всичко е необходимо да почистите изделието с препарат - кореселин, ацетон или спирт. След като е чисто подготвяме материалите - бейскоут, карбон, епоксидна смола и четки.
СТЪПКА 2: ПОЛАГАНЕ НА БЕЙСКОУТ (опционално)
След като детайла е чист сме готови да положим бейскоут (виж тук). Той ще служи за свързващо вещество между детайла (независимо пластмаса, метал или друго) с карбона и смолата. Възможно е и да не използвате бейскоут ако сте сигурни, че епоксидната смола ще свърши същата работа. Препоръчва се бейскоут когато изделието е с големи кривини, тъй като спомага за залепването и задържането на карбоновия плат.
Смесването е по следната примерна схема:
75 гр. бейскоут
Делено на 3
25гр. втвърдител
= 100гр. готова смес
След старателно разбъркване полагате върху изделието. След 1 час и 30 мин сместа е готова за ламиниране. Проверявате втвърдяването - ако лепка, но не цапа, сте готови да обличате.
Поръчай бейскоут от тук: https://multitex.bg/product/beyskout-cheren
СТЪПКА 3: ЛАМИНИРАНЕ С КАРБОН И СМОЛА
Полагате карбоновият плат по изделието така че да полепне върху бейскоута/смолата. След като облепите цялата повърхност смесвате епоксидната смола (виж тук) по следната примерна схема:
100 гр. смола
Умножено по 27%
27гр. втвърдител
=127гр. готова смес
След старателно разбъркване полагате епоксидната смола с четка върху карбоновият плат. Намокряте всяка част от изделието така че да се покрие изцяло от смолата. Следва 24 часа пълно съхнене. Загрявате колкото е възможно с пистолет за горещ въздух.
Поръчай епоксидна смола от тук: https://multitex.bg/product/epoksidna-smola-sika-cr82
СТЪПКА 4: УКРЕПВАНЕ СЪС СМОЛА
Изделието е готово за втора ръка епоксидна смола. Това е необходимо за да се запълни неравната повърхност на карбоновият плат. Смесвате отново епоксидната смола по посоченият начин и полагате втори слой. Ако е необходимо полагате 3 до 4 слоя със съответното ичзакване за съхнене (обичайно 24 часа). Последните слоеве може да загладите със шкурка - първо едра (например 240), после по фини (600-800), накрая водна (1000-2000). Така ще загладите максимално изделието и ще го подготвите за лакиране.
СТЪПКА 5: ЛАКИРАНЕ И ПОЛИРАНЕ
Карбон се лакира като автомобилен детайл с акрилни лакове. Лакирането на карбоновите изделия е почти задължително в случай че не искате изделието да пожълтее след няколко години. Пожълтяването се получава основно заради съставките във втвърдителя на епоксидната смола. На световният пазар почти не се откриват епоксидни смоли, които да са UV защитени, или ако има - ще бъдат на изключително висока цена. Поради тази причина лакирането с качествен UV устойчив лак е препоръчително.
Лака може да бъде мат или гланц - по ваша преценка.
Ако лакирате извън камера уверете се че не е прашно. След достатъчно ръце лак (обичайно 3 или 4) може да полирате.