Производство на матрици от модел (mould making)
За да се произведе изделие изцяло от карбон или фибростъкло е необходимо да се направи матрица (отливка) на съществуващ модел. Най-често използван материал е фибростъкло и полиестерна смола.
Комбинирайки стъклотъкани и гелкоут производството на матрица се превръща в интересно и не толкова сложно начинание.
Разбира се продуктите за матрици са различни от тези за изделия, затова тук са описани най-важните съставни продукти, необходими за да изработите сами матрица.
- Необходими инструменти са четка/валяк, ръкавици и маска. Преди да започнете работа се уверете, че температурата в помещението ви е над 15-20 градуса (стайна). Под тази температура за смолите е трудно да втвърдят и не получават необходимата консистенция за ламиниране.
СТЪПКА 1: ПОДГОТОВКА
След като разполагате с физически модел на детайла, от който желаете да изработите матрица, се уверете, че повърхността е гладка (не е пореста) и е твърда. Колкото по-гланцирана е, толкова по-гланцирана ще е и матрицата. Затова е важно модела да бъде полиран и гладък. Ако модела е от фибран е задължително да бъде китосан/запечатан, защото полиестерните и епоксидните смоли ще разядат и стопят стиропорената повърхост.
СТЪПКА 2: ПОЛАГАНЕ НА ОТДЕЛИТЕЛ
След като модела е наличен той трябва да бъде обмазан с PVA отделител (може да намерите тук: https://multitex.bg/product/pva-otdelitel)
- течен отделител, който служи за еднократен отделителен слой, предотвратяващ залепването на смолите към модела. Този вид отделител се полага най-лесно с кухненска гъбичка, но може да се нанесе и с четка. След полагане изсъхва за около 30-40 минути. Когато се уверите, че отделителя е напълно сух следва полагане на гел.
Само при нас може да намерите специален винил-естерен гелкоут, който е предназначен за матрици. Той се отличава с по-голяма износоустойчивост, твърдост и еластичност. Неговият повърхностен слой е устойчив на драскотини и удари, което го прави подходящ за изработка на дълготрайни матрици.
СТЪПКА 3: ПОЛАГАНЕ НА ГЕЛКОУТ И СМОЛИ
Гелкоута е основния елемент от матрицата. Той се различава от гелкоут за изделия и често е предварително оцветен. Като всички полиестерни продукти гелкоута се втвтърдява с универсалния втвърдител за полиестери - MEKP втвърдител. Смесването гел или полиестерна смола към MEKP втвърдителя е от 1 до 3 %.
Лятото се препоръчва 1%, а зимата - до 3%. Най-често съотношението е 2% - 100гр гел към 2гр втвърдител.
След старателно разбъркване полагате гела с четка или пръскате с пистолет (ако гела е за пистолет и е по-течен) върху модела. Съхне стандартно до 3-4 часа на стайна температура. Препоръчително е да работите върху гела след поне 12 часа, или докато е напълно втвърден.
СТЪПКА 4: ПОЛАГАНЕ НА ПОЛИЕСТЕРНА СМОЛА И СТЪКЛОТЪКАНИ
След като гела е засъхнал сте готови да укрепите с полиестерна смола и стъкотъкани.
Най-често се започва ламиниране на 100 грамов прахов стъкломат, тъй като праховият агент в него въздейства много по-силно на гела и залепва здраво за него, което заздравява матрицата. След полагане на 1 или повече слоя може да започнете да редите 300 грамов стъкломат. По ваша преценка може да добавите стъклотъкани като фибростъкло 280гр/м2 или 300гр/м2 права плетка.
Всеки слой стъклотъкан се ламинира с полиестерна смола за матрици. Тя се втвърдява със същия MEKP втвърдител отново между 1 и 3 % втвърдител. Тя желира за около 3-4 часа. Препоръчваме да изчакате 24 часа до пълно втвърдяване на смолата.
Полиестерна смола може да закупите от тук: https://multitex.bg/product/poliesterna-smola-multipol-tp200
СТЪПКА 5: ПОЛИРАНЕ НА МАТРИЦАТА
След завършване на матрицата изрязвате с шлайф излишъците и разделяте матрицата от модела. Препоръчва се полиране на готовата матрица, за да се гарантира лъскав и гладък вид на изделията, които ще произведете след това. Матрицата е готова за производство.