Ръчна ламинация (hand lay-up)
Тази технология се доближава по параметри до обличането с карбонов плат, изключение е начина на полагане и присъствието на отделител. Ръчно може да ламинирате композитните материали в матрица или пък да използвате съществуващо изделие по което да извадите форма. Този метод на работа описва изработката на изделия при вече налична матрица, но в краен случай може да използвате и самото изделие като матрица с обратна форма. Това не е много препоръчително, но ако нямате желание или не си струва инвестицията в материали за изработка на матрица - може да прибегнете и до този метод. И в двата случая сме ви описали процеса стъпка по стъпка.
- Необходими инструменти са четка/валяк, ръкавици и маска. Преди да започнете работа се уверете, че температурата в помещението ви е над 15-20 градуса (стайна). Под тази температура за смолите е трудно да втвърдят и не получават необходимата консистенция за ламиниране.
СТЪПКА 1: ПОДГОТОВКА НА МАТРИЦАТА ИЛИ ИЗДЕЛИЕТО
Преди да започнете всичко е необходимо да почистите матрицата или изделието с препарат - за предпочитане е ацетон, вместо кореселин или спирт. След като е чисто подготвяме материалите - отделител, карбонов плат, епоксидна смола и четки.
СТЪПКА 2: ПОЛАГАНЕ НА ОТДЕЛИТЕЛ
След като матрицата/детайла е чист сме готови да положим отделител. Той ще служи като противозалепващ агент върху матрицата и ще попречи на смолата да залепи върху изделието, в случай че ползваме самият детайл за отделител. Отделителя може да бъде PVA (еднократен), вакса или течен прозрачен (многократни). Ако използвате PVA положете с кухненска гъбичка или четка фин слой. След като изсъхне (обичайно 30 мин) сте готови да ламинирате с карбонов плат и епоксидна смола.
Карбонов плат виж тук: https://multitex.bg/product/karbonov-plat-245grm2-twill-120cm-shirina
Епоксидна смола виж тук: https://multitex.bg/product/epoksidna-smola-ls400-40min
СТЪПКА 3: ЛАМИНИРАНЕ С КАРБОН И СМОЛА
Смесвате епоксидната смола (за ръчна ламинация) по следната примерна схема:
100 гр. смола
Умножено по 40%
40гр. втвърдител
=140гр. готова смес
След старателно разбъркване полагате епоксидната смола с четка върху модела или детайла. Намокряте всяка част от изделието така че да се покрие изцяло от смолата.
ВАЖНО: Не е необходимо да чакате пълно съхнете от 24 часа като при ръчната ламинация. Обличате с карбон веднага след като ламинирате изделието.
Обмажете детайла с епоксидна смола върху карбона и изчакайте пълно съхнене.
В случай, че ползвате матрица детайла ще приеме нейната форма. Ако ползвате самият детайл, обмазан с отделител за матрица, карбона със смолата ще приеме формата на детайла.
СТЪПКА 4: ОТДЕЛЯНЕ, ШЛАЙФ И ЛАКИРАНЕ
След втвърдяване на смолата с карбона отделяте черупката от матрицата/детайла. Обрязвате с малък шлайф излишъците. След което сте готови да лакирате и полирате. За перфектен финиш шкурите изделието, заглаждате с по-фина шкурка, лакирате с двукомпонентен автомобилен акрилен лак. При желание и необходимост полирате на твърд лак.