Вакумиране (vacuum bagging)
Тази технология се доближава по параметри до обличането с карбонов плат и до ръчната ламинация, но вместо да се полага ръчно се използват вакуум консумативи и аксесоари за да се облече изделието с композитен материал, най-често с карбонов плат. Използвайки епоксидна смола вакумирането се получава с перфектни резултати. В тази статия ще разгледаме процесите стъпка по стъпка при изработка на детайли.
Вакуум може да използвате и в двата случая - или когато обличате изделие с карбонов плат, или когато изработвате изделие с матрица. Резултатите при вакуум бегинг (вакумиране) са много по-добри и в двата случая, тъй като осигуряването на вакуум притиска композитите към детайла, премахва въздуха в тях и допринася за по-добрата адхезия.
На тази илюстрация може да разгледате правилната подредба на материали при тази технология:
- Необходими инструменти са четка/валяк, ръкавици и маска. Преди да започнете работа се уверете, че температурата в помещението ви е над 15-20 градуса (стайна). Под тази температура за смолите е трудно да втвърдят и не получават необходимата консистенция за ламиниране.
СТЪПКА 1: ПОДГОТОВКА
Преди да започнете всичко е необходимо да почистите изделието с препарат - за препоръчване е ацетон. След като е чисто подготвяме материалите - бейскоут (опционално и ако ще обличате изделие), карбонов плат, епоксидна смола и четки, както и останалите вакуум консумативи и аксесоари.
СТЪПКА 2: ПОЛАГАНЕ НА БЕЙСКОУТ (опционално) - ако вакумирате изделие без матрица
След като детайла е чист сме готови да положим бейскоута. Той ще служи за свързващо вещество между детайла (независимо пластмаса, метал или друго) с карбона и смолата.
Смесването е по следната примерна схема:
75 гр. бейскоут
Делено на 3
25гр. втвърдител
= 100гр. готова смес
След старателно разбъркване полагате върху изделието. След 1 час и 30 мин сместа е готова за ламиниране. Проверявате втвърдяването - ако лепка, но не цапа, сте готови да обличате.
В случай че не използвате бейскоут може да използвате стандартната епоксидна смола като първи слой върху изделието.
СТЪПКА 3: ЛАМИНИРАНЕ С КАРБОН И СМОЛА
Полагате карбоновият плат по изделието така че да полепне върху бейскоута или основата. След като облепите цялата повърхност смесвате епоксидната смола по следната примерна схема:
100 гр. смола
Умножено по 40%
40гр. втвърдител
=140гр. готова смес
След старателно разбъркване полагате епоксидната смола с четка върху карбоновият плат. Намокряте всяка част от изделието така че да се покрие изцяло от смолата.
ВАЖНО: Не е необходимо да чакате пълно съхнете от 24 часа като при ръчната ламинация. Обличате с консумативи веднага след като ламинирате изделието.
СТЪПКА 4: ОБЛИЧАНЕ С КОНСУМАТИВИ
Започвате да редите консумативите. Върху намазаното със смола изделие първо полагате пийл плай (белещата тъкан), който да обере излишъка от смола и да придаде на изделието равен, но грапав финиш. Веднага след което препоръчваме перфориран отделителен филм, тъй като спомага за незабавното отделяне на всички консумативи след като втвърди композита. След перфорираният отделителен филм добавяте дишащата тъкан, която да абсорбира излишната смола. Поставяте вакуум клапана (частта която се развива) върху дишащият плат на място, което няма да смачка изделието. Ако ползвате гумен конектор вместо вакуум клапан поставяте него върху дишащата тъкан. Накрая запечатвате всичко във вакуум найлона и затваряте с вакуум лента.
СТЪПКА 5: ВАКУМИРАНЕ И ИЗПИЧАНЕ
Пробивате с ножица дупка във основата на вакуум клапана, която сте поставили преди затваряне на всичко с вакуум найлона. завивате резбата на вакуум клапана и през него завивате маркуч. През вакуум клапана вакумирате и затваряте системата. Ако ползвате гумен конектор дупчите дупка в него през найлона, вкарвате маркуча и около него уплътнявате с вакуум лента. Посредством вакуум помпата издърпвате въздуха в системата и след като се уверите, че вакуума е пълен притискате маркуча със стяги или друг вид щипки.
Готови сте да изпечете изделието във фурна или да го оставите да втвърди само. След втвърдяване разопаковате всичко и сте готови. За перфектен финиш шкурите изделието, заглаждате с по-фина шкурка, лакирате и полирате.
Тази статия все още няма коментари